واریکوسل
واریکوسل
اردیبهشت 13, 1399
سنگ مثانه
سنگ مثانه
اردیبهشت 13, 1399
بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار چیست؟

بی اختیاری ادرار یکی از عذاب آورترین بیماریها میباشد. این بیماری علاوه بر مشکلات طبی برای بیمار دردسرها و سرخوردگیهای اجتماعی هم به همراه دارد که منجر به ترس بیمار از حاضر شدن در اجتماع و فعالیتهای اجتماعی میشود. باید حتما به این نکته دقت کنیم که از منظر ما اورولوژیستها ، بی اختیاری ادرار در هیچ سنی نرمال و طبیعی تلقی نمیشود و حتما نیازمند درمان است. در نتیجه اینکه حتی در یک فرد 100 ساله تصور کنیم بی اختیاری طبیعی هست کاملا اشتباه میباشد.

شایان ذکر است که در بیماری بی اختیاری ادراری، فرد معولا در زمان ادرار دچار سوزش نمی شود، اما در مقاله ای به طور جداگانه به بیماری سوزش ادرار پرداخته ایم و چگونگی تشخیص و روش درمان آن را نیز توضیح داده ایم.

این مقاله توسط دکتر مجتبی عاملی اورولوژیست تهران نوشته شده است و ایشان پاسخگوی سوالات شما درباره این بیماری هستند و می توانید سوالات و نظرات خود را در بخش دیدگاه ها، در انتهای همین مطلب درج بفرمایید.

انواع بیماری بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار انواعی دارد که بر اساس نوع آن، روش درمان هم که توسط اورولوژیست انجام می شود نیز متفاوت است. در یک نوع آن که بی اختیاری اورژانسی است فرد به طور ناگهانی احساس ادرار میگیرد و به دستشویی نرسیده خیس میکند. در نوع دیگری از بی اختیاری که بیشتر هم در خانم های با سابقه زایمان متعدد دیده میشود فرد با عطسه یا سرفه یا هر نوع زور زدن خیس میکند. در بی اختیاری دیگر فرد به طور مداوم و قطره قطره دایمی خیس میشود.

برخلاف بیماری بی اختیاری ادراری، افرادی که دچار بیماری تنگی مجرای ادرار هستند، معمولا به سختی ادرار می کنند که علائم آن نیز قطره قطره آمدن ادرار، وجود خون در ادرار، وجود خون در منی و سوزش ادرار است.

بی اختیاری اورژانسی ادرار

بی اختیاری فوریتی یا اورژانسی در بیماران مختلفی دیده میشود. بیمارانی که دیسک کمر آنها بیرون زده یکی از علایم آنها در کنار درد کمر همین بی اختیاری اورژانسی ادرار است. در بیماران با سابقه سکته مغزی معمولا بعد از چند ماه این نوع بی اختیاری مشاهده میشود. بیمارانی که مبتلا به MS هستند هم در مراحلی از بیماری خود دچار میشوند.

بیماریی که به طور شایعتر به اورولوژیست ها مراجعه میشود با این نوع از بی اختیاری ادرار، بزرگی پروستات است. در افراد مسن بدون داشتن بیماری خاصی هم ممکن است این نوع بی اختیاری ادراری را داشته باشند. گاهی در عفونت های ادراری هم بیمار با این نوع بی اختیاری مراجعه میکند.

بی اختیاری استرسی ادرار

بی اختیاری استرسی ادرار نوع دیگر بی اختیاری ادراری است که اصلا به استرس روحی ربطی ندارد. این نوع بی اختیاری به استرس فیزیکی یعنی زور زدن ربط دارد. این بیماران عموما خانمهایی با چندین زایمان طبیعی هستند که کف لگن آنها شل شده است و گاهی همراه بی اختیاری افتادگی مثانه هم دارند. گاهی شدت بی اختیاری این بیماران به حدی است که بدون زور زدن حتی با تغییر پوزیشن بدن مثلا از خوابیده به نشسته یا نشسته به ایستاده دچار ریزش ادرار میشوند. به ندرت این نوع بی اختیاری پس از جراحی های پروستات در آقایان هم مشاهده میشود.

 

انواع بی اختیاری ادرار

انواع بی اختیاری ادراری

 

بی اختیاری دایمی ادرار

در بی اختیاری دایمی باید یک افتراق مهم داد که توسط یک اورولوژیست خوب و با سونوگرافی میسر میشود. گاهی بیماران خصوصا با بزرگی مزمن پروستات قطره قطره ریزش دارند اما در معاینه و سونوگرافی مشخص میشود که مثانه سرریز شده و اصلا خالی نیست و خالی نمیشود. گروه دیگر با این بی اختیاری مثانه کاملا خالی است و نمیتوانند یک قطره ادرار را هم نگه دارند. در سونوگرافی این بیماران خالی بودن مثانه قطعی میشود.

روش تشخیص بی اختیاری ادراری

در بررسی بیماران بی اختیاری ادرار حتما باید سونوگرافی با تعیین باقیمانده ادراری به دنبال ادرار کردن یعنی با مثانه پر و خالی انجام شود که آن نیز توسط اورولوژیست تهران به راحتی انجام میشود. همچنین در سونوگرافی تعیین ضخامت جدار مثانه هم حایز اهمیت است. در این بیماران حتما باید آنالیز و کشت ادرار درخواست شود چرا که خیلی از اوقات علت بی اختیاری بیمار فقط عفونت ادراری است و با درمان آن بیمار کاملا بهبود می یابد.

در بعضی بیماران با توجه به میزان پیچیدگی تشخیصی نیاز به نور مثانه میشود که بهترین متخصص اورولوژی می تواند با انجام نوار مثانه اطلاعات کامل و دقیقی از فرایندهای ادراری بیمار را بدست آورد.

درمان بی اختیاری ادراری

در مقوله درمان برای انواع بی اختیاری ادراری فوریتی باید متذکر شوم که بهترین نوع برای درمان آن تجویز دارو میباشد. چرا که معمولا این بیماران با دارو بهبود می یابند. البته این دارو باید طولانی و شاید مادام العمر مصرف شود. مگر اینکه علت بوجود آورنده بی اختیاری فوریتی درمان شود.

بی اختیاری استرسی ادرار در موارد خفیف با فیزیوتراپی و ورزشهای تقویت عضلات کف لگن بهبود می یابد و در موارد شدید باید توسط متخصص اورولوژی خوب جراحی شود. انواع روشهای جراحی تاکنون برای این بیماری ابداع شده است که در جدیدترین روشها با استفاده از نوارهایی گردن مثانه بالا کشیده میشود و نیاز به جراحی باز هم نمیشود.

اما سختترین انواع بی اختیاری برای درمان موارد بی اختیاری دایمی ادرار میباشد. خیلی اوقات این موارد حاصل سوراخ غیر طبیعی از مثانه به روده یا واژن میباشد و نیاز به جراحی های متعدد برای بستن آن میشود. در بیمارانی که بدلیل پروستات دچار سرریزی ادرار میباشند با جراحی پروستات بیماری بی اختیاری ادراری هم بهبود می یابد.

 

سوالات مرتبط با بی اختیاری ادرار :

 • علت بی اختیاری ادرار چیست؟
  همانطور که در مقاله اشاره شد علل مختلفی دارد،بی اختیاری استرسی بدلیل زایمانهای مکرر و ضعف عضلات کف لگن ایجاد میشود،بی اختیاری دایمی بر اثر جراحیهای مختلف مثلا رادیکال پروستاتکتومی و هیسترکتومی ایجاد میشود،بی اختیاری فوریتی معمولا بر اثر مثانه عصبی رخ میدهد،بی اختیاری سرریزی هم معمولا در زمینه بزرگی پروستات و اتساع بیش از حد مثانه است.
 • درمان بی اختیاری ادرار چیست؟
  درمان بی اختیاری ادرار بستگی به نوع بی اختیاری دارد،بی اختیاری فوریتی معمولا با دارو درمان میشود اما انواع دیگر بی اختیاری ادراری معمولا برای درمان نیاز به جراحی دارند.
 • بی اختیاری ادرار در کودکان تا چه سنی طبیعی است؟
  سن مشخصی برای بی اختیاری کودکان تعریف نشده است،اصولا اگر کودک توان برقراری ارتباط کلامی کامل دارد و کاملا حرف میزند و حرف طرف مقابل را میفهمد انتظار داریم که بتواند ادرار داشتن خود را اعلام کند و تا رسیدن به سرویس بهداشتی کنترل نماید.
 • بی اختیاری ادرار درخانم ها با دارو درمان می شود؟
  بله بی اختیاری فوریتی ادرار را میتوان با داروهای شل کننده مثانه درمان کرد،البته خیلی اوقات این داروها باید مادام العمر مصرف شوند و با درمان کوتاه مدت دایمی خوب نمیشوند.
 • اگر بی اختیاری ادرار به دارو جواب نداد چه درمانی باید انجام شود؟
  میتوان در بعضی موارد با جراحی آن را درمان کرد،مثلا بی اخیاری فوریتی را میتوان با تزریق داخل مثانه بوتاکس درمان کرد حتی در بعضی موارد میتوان با بزرگ کردن مثانه با روده درمان کرد،در موارد بی اختیاری استرسی ادرار در خانمهای با سابقه زایمانهای مکرر میتوان از فیزیوتراپی کف لگن وبیوفیدبک برای تقویت عضلات کف لگن سود جست.
 • برای بی اختیاری ادرار دائمی باید همیشه سوند داشته باشیم؟
  سوند به هیچ وجه درمان بی اختیاری ادرار محسوب نمیشود،این بر خلاف باور عمومی است،مردم عموما فکر میکنند که درمان بی اختیاری ادرار سونداژ است،اتفاقا سوندهای دایمی بدترین گزینه برای این بیماران است، عوارض بلندمدت سوند دایمی مجرا بسیار زیاد است و فرد قطعا با آن راحت نخواهد بود.

 

این محتوا توسط شخص دکتر عاملی نوشته شده است ، لطفا حق کپی رایت را رعایت فرمایید

 

4 Comments

 1. زهرا گفت:

  خیلی خوب و عالی ، برای من بسیار به موقع بود ممنون

 2. سیروس گفت:

  سئوال: مادرم نزدیک به 10 سال است که مشکل بی اختیاری ادرار دارد (سن 76)، به نحوی که در مواقع بلند شدن از حالت خوابیده، امکان کنترل خروج ادرار را ندارد. ولی در سایر مواقع مشکلی ندارد. با بروز استرس روحی ، تکرر ادرار نیز به این مشکل اضافه می شود.
  از داروهای مختلف با دوزهای متفاوت استفاده کرده (تولترودین، دتروسیتول، اکسی بوتینین، وسیکیر، دولکستین، میرابگرون) تا بیوفیدبک و ورزش های خاص.
  تنگی نخاع و دیابت نوع 2 دارند.

  • مجتبی عاملی گفت:

   سلام این نوع بی اختیاری ادرار از نوع استرسی هست و در نهایت بهترین درمان اون عمل جراحی توسط اورولوژیست هست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

تماس با ما