تومور بیضه
تومور بیضه
خرداد 12, 1399
زود انزالی
زود انزالی
خرداد 12, 1399
تبخال تناسلی

تبخال تناسلی

تبخال تناسلی چیست و چگونه به وجود می آید؟

تبخال در انسانها به دلیل آلودگی با ویروس HSV رخ میدهد. تبخال لب با ویروس HSV1 و تبخال تناسلی با ویروس HSV2 ایجاد میشود. البته در 10 درصد موارد بر عکس این هم رخ میدهد. تبخال تناسلی شایعترین بیماری ویروسی منقله جنسی محسوب میشود و در نقاط مختلفی از جهان آن را به نام هرپس تناسلی نیز می شناسند.

یک نگرانی دائمی در بیماران ما این است که این بیماری را با زگیل تناسلی و ویروس HPV اشتباه میگیرند در حالی که این دو بیماری کاملا متفاوت و مجزا میباشند.

انتقال تبخال دستگاه تناسلی اکثر موارد از طریق رابطه جنسی با فردی است که بیماری فعال را دارد و در ناحیه تناسلی خود ویروس را دفع میکند. معمولا طی 1 هفته از رابطه جنسی بیماری خود را نشان میدهد.

علائم بیماری تبخال تناسلی چیست؟

علائم تبخال تناسلی کاملا مشابه تبخال صورت است. به این شکل که در ناحیه تناسلی خانم یا آقای بیمار ابتدا قرمزی پوست و التهاب ایجاد میشود سپس تاولهای کوچک زرد رنگ تشکیل میشود و با ترکیدن تاولها زخمها ایجاد میشوند و طی 2 هفته زخمها بهبود می یابند. در طی این مدت تا بهبودی کامل زخمها بیمار خارش و سوزش در ناحیه درگیر را دارد.

وقتی بیمار برای اولین بار دچار این ویروس میشود معمولا قبل از بروز علایم و زخمهای پوستی بیمار علایم شبیه سرماخوردگی و تب را تجربه میکند و همچنین درد های شدید استخوانی و عضلانی دارد. به شکلی که به اشتباه تصور میشود دچار سرماخوردگی یا آنفلوآنزا شده است. پس از بهبود این علایم تازه علایم پوستی شروع میشود.

آیا ویروس تبخال دستگاه تناسلی تا آخر عمر در بدن می ماند؟

نکته مهم راجع به این بیماری این است که مثل تبخال صورت این ویروس تبخال تناسلی هم در پایانه های عصبی ناحیه پوست درگیر باقی میماند و تا همیشه عمر بیمار هم میماند و رفع نمیشود. اما این باقی ماندن ویروس به این معنی نیست که زخم بیمار هیچوقت خوب نمیشود. بلکه پس از بهبود زخمهای ابتدایی ممکن است تا سالها بیمار علامتی نداشته باشد و عود اتفاق نیوفتد.

عود تبخال و زخمها مثل تبخال صورت فقط در مواردی رخ میدهد که بیمار استرس شدیدی را تحمل کند مثلا خواب بدی ببیند یا خبر بدی بشنود یا هر نوع استرس دیگری. در موارد عود دیگر بیمار دچار تب و بدن درد نخواهد شد و فقط ضایعات و زخمها و تاولهای پوستی ایجاد میشوند و با زمان کوتاهتری مثلا حدود 1 هفته بهبود می یابند.

 

روش تشخیص تبخال تناسلی

روش تشخیص تبخال تناسلی

 

روش تشخیص تبخال تناسلی

یک اورولوژیست خوب با معاینه بالینی و بر اساس ظاهر زخمها به راحتی میتواند به تشخیص برسد.

 • این زخمها در آقایان بیشتر روی تنه آلت تناسلی و گاهی هم روی پوست کیسه بیضه رخ میدهد.
 • در خانمها هم بر روی ورودی واژن و اطراف مجاری ادراری دیده میشوند.

نکته بسیار مهم خصوصا در بیماری خانمها این است که علیرغم بهبود علایم، ولی بیمار ممکن است تا 8 هفته ریزش ویروس را داشته باشد و به پارتنر خود منتقل کند.

گاهی در کشاله ران فرد دچار درد و تورم میشود که این درد و تورم معمولا بدلیل التهاب و درگیری غدد لنفاوی کشاله ران است. با خوب شدن زخمها معمولا این التهاب هم فروکش کرده و خوب میشود.

راه درمان بیماری تبخال تناسلی چیست؟

درمان بیماران تبخال تناسلی معمولا با داروهای خوراکی ضد ویروس مثل آسیکلوویر انجام میشود. در مواردی که بیمار عودهای مکرر و بیش از 6 بار در سال را تجربه میکند برای بیمار دوزهای مداوم دارو را برای مدت طولانی مثلا چند ساله تجویز میکنبم تا از عودهای مکرر بکاهیم.

دکتر مجتبی عاملی اورولوژیست تهران و نویسنده این مطلب مجدد یادآوری می شود که این بیماری کاملا از زگیل تناسلی مجزا و متفاوت است و خطر سرطانزایی مثل زگیل تناسلی ندارد.

5 Comments

 1. علی گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر .من ۱۷ سالمه و تو نقطه اتصال آلت با مقعدم دقیقا یه نوع تبخال مانندی در اومده که خشک هستش و شبیه زیگیل تناسلی هستش اندازه یک لپه و رنگش هم قرمزه . حدود ۳ماه میشه که در اومده ،قبلا هم در اومده بود ولی ناپدید شده بود ولی دوباره الان در اومده و بدون دردو سوزش هستش .آیا این زیگیل تناسلی هستش .ممنون میشم جواب بدین چون واقعا درگیرش هستم .
  این رو هم اضافه کنم که مقاربتی تا حالا نداشتم.

  • مجتبی عاملی گفت:

   سلام چون تا حالا رابطه جنسی نداشتید نمیتونه تبخال تناسلی و یا زگیل تناسلی باشه.
   احتمالا یه ضایعه التهابی یا اسکین تگ باشه
   باید برای معاینه به اورولوژیست مراجعه کنید

 2. علی گفت:

  ممنون میشم جواب بدین چون واقعا نگران هستم .
  یک نکته رو هم اضافه کنم که سر سفید نیست و قرمزه

  • مجتبی عاملی گفت:

   نگران نباشید این ضایعه زگیل تناسلی و تبخال تناسلی نیست.
   اما حتما برای معاینه به اورولوژیست مراجعه کنید.

 3. علی گفت:

  ببخشید من بالا اشتباهی گفتم محل اتصال آلت تناسلی با مقعد
  محل اتصال آلت با مثانه بود منظورم .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

تماس با ما