درمان سوزش ادرار
سوزش ادرار
شهریور 24, 1398
تنگی مجرای ادرار
شهریور 24, 1398

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی (Genital Wart) بیماری است حاصل ابتلا به ویروس HPV و راه انتقال آن عموما تماس جنسی با فرد مبتلا میباشد.

ویروس HPV چیست؟

تمام انواع زگیل چه تناسلی و چه غیرتناسلی حاصل ابتلا به ویروس HPV میباشند. یعنی زگیلهای نقاط دیگر بدن مثل زگیل دست یا زگیل صورت یا زگیل بدن هم حاصل همین ویروس HPV میباشند. تفاوت این زگیل ها در نقاط مختلف بدن ساب تایپ های ویروس است. مثلا ساب تایپهای 6 و 11 و 16 و18 بیشتر زگیل تناسلی ایجاد میکنند و زگیل های بدن شماره گذاری متفاوت و در نتیجه ساختار ویروس شناسی متفاوت دارند ولی در نهایت تمام اینها همان ویروس HPV هستند.

انتقال زگیل تناسلی

انتقال ویروس HPV معمولا از راه تماس با فرد آلوده است. برای زگیل تناسلی عموما این تماس یک تماس جنسی با خانم یا آقای آلوده به ویروس اچ پی وی است.

نکته مهم در این بین این است که با توجه به محلهای بروز زگیلهای تناسلی استفاده از کاندوم از انتقال بیماری جلوگیری نمیکند. به همین دلیل هم شاید اخیرا انتشار آن در جامعه ما به شدت بیشتر شده است و بخشی از مراجعین مطب اورولوژیست ها را همین بیماران تشکیل میدهند. اما سوال بسیار مهمی که بسیاری از بیماران از متخصص اورولوژی میپرسند راجع به انتقال غیر جنسی بیماری است.
واقعیت این است که انتقال غیرجنسی بیماری کمی نامحتمل است ولی همه ما اورولوژیست ها در مراجعین مطب بیمارانی را میبینیم که بدون هیچ سابقه ای از مقاربت مشکوک دچار شده اند و در بررسی دقیق شرح حال آنها به مواردی مثل استفاده از تیغ خودتراش مشترک یا استخرهای آلوده یا توالت آلوده برمیخوریم. در نتیجه اینکه بگوییم انتقال زگیل تناسلی فقط از راه جنسی است کاملا غلط و مردود است هرچند انتقال غیرجنسی آن بسیار نامحتمل است.

علائم زگیل تناسلی

همانطور که از اسم بیماری پیداست خود را با زگیل هایی در ناحیه تناسلی نشان میدهد. در نتیجه چهره بیماری کاملا واضح است و کاملا به خال و قرمزی و جوش متفاوت است. ضایعه باید حالت برجسته و گوشتی و شکل گل کلمی داشته باشد.
علائم زگیل تناسلی آقایان : معمولا این زگیلها در ناحیه بیخ آلت تناسلی آقایان و دورتادور ریشه آلت به صورت چند تایی دیده میشوند.علائم زگیل تناسلی در خانمها : در خانمها هم این زگیلها روی ناحیه تناسلی و اطراف ورودی واژن دیده میشوند. دیدن و یافتن این ضایعات اصلا کار سختی نیست و نیاز به ابزار خاصی برای تشخیص ندارد.

آیا تعیین نوع ویروس HPV برای همه بیماران لازم است؟

واقعیت این است که تعیین نوع ویروس HPV برای همه الزامی نیست. چرا که این آزمایش خیلی گرانحق ویزیت است (حدود 500 هزار تومان) و ارزش بالینی چندانی خصوصا در آقایان ندارد.
البته موضوع برای خانمها متفاوت است چرا که ساب تایپهای 16 و 18 و برخی ساب تایپ های دیگر برای خانمها سرطانزا میباشند و نیاز به پیگیری و معاینات بیشتری وجود دارد. البته راجع به خانمها هم ذکر این نکته مهم است که بدون توجه به ساب تایپ ویروس اچ پی وی باید سالانه تست پاپ اسمیر بدهند و معاینه بالینی بشوند. در نتیجه در خانمها هم تعیین ساب تایپ تاثیری در پیگیری ندارد. اما در آقایان احتمال ایجاد سرطان بدنبال ابتلا به زگیل تناسلی بسیار بسیار ناچیز است و از این نظر اهمیتی ندارد.

چقدر از ابتلا به این زگیل تناسلی بترسیم؟

واقعیت این است که ترس بیماران ما از ابتلا به بیماری زگیل تناسلی بیش از حد نرمال و واقعی آن است. روزانه بیمارانی را در مطبهای اورولوژی ویزیت میکنیم که چند وقتی هست افسرده و خانه نشین شده اند بدلیل ابتلا به این بیماری و گاهی فقط ترس از ابتلا به این بیماری.

نکات مهمی که باید در نظر بگیرید:

 • این بیماری اصلا شباهتی به ایدز و هپاتیت و بیماریهای خطرناک منتقله جنسی ندارد.
 • اصلا تاثیری بر فرزندآوری ندارد.
 • باعث مرگ و میر نمیشود.
 • کلا بیماری خوشخیمی است و نگرانیها در این مورد بی جهت است.

هرچند بیماران به این راحتی این مطلب را از بهترین اورولوژیست نمیپذیرند چون به قدری در فضای مجازی مطالب منفی و ترس آور راجع به این بیماری مطالعه کرده اند که به این راحتی قانع نمیشوند.

آیا بهبود خودبخودی هم دارد؟

پاسخ خیر میباشد. حتما باید درمان مناسب برای این بیماری انجام شود. بهبود خودبخودی تقریبا غیرممکن است. بلکه روز به روز به تعداد و اندازه زگیلها افزوده میشود. در نتیجه تاخیر در مراجعه به اورولوژیست جایز نیست.

بهترین درمان زگیل تناسلی چیست؟

بهترین درمان بسته به دفعات عود و اندازه ضایعه و تعداد زگیلها متفاوت است. از نظر ما اورولوژیستها بهترین درمان کرایوتراپی است که عموما به اسم فریز ضایعه شناخته میشود.

کرایوتراپی زگیل تناسلیکرایوتراپی زگیل تناسلی

کرایوتراپی چیست؟

این روش به راحتی و به سرعت در حد 5 دقیقه در مطب قابل انجام است و هزینه زیادی هم برای بیمار نسبت به روشهای دیگر ندارد.

در این روش درمان با نیتروژن مایع که دمایی حدود منفی 180 درجه سانتیگراد دارد ضایعه در حد 5 ثانیه فریز میشود و بعد چند روز خودبخود می افتد.

خوبی روش کرایوتراپی این است که مثل لیزر بخاری تولید نمیکند. بخارات حاصل سوزاندن با لیزر به راههای هوایی پزشک اورولوژیست و بیمار وارد میشود و ممکن است ریه فرد درگیر این بیماری شود. البته از روش های درمان ویروس HPV میتوان به محلولهای پدوفیلین با غلظت های مختلف اشاره کرد که چون ممکن است بیمار بیش از حد و یا کمتر از حد مورد نیاز مصرف نماید توصیه نمی شود. عموما برای ضایعات تکی که حجم زیادی ندارند میتوان از این محلول استفاده کرد.

آیا برای کرایوتراپی نیاز به بیهوشی و اتاق عمل هست؟

پاسخ خیر میباشد. قبلا هم اشاره شد که اورولوژیست خوب به راحتی و در 5 دقیقه در مطب میتواند زگیلها را کرایوتراپی کند. این عمل جراحی با بیحسی موضعی در حد اسپری لیدوکائین قابل انجام است. درد زیادی برای بیمار ایجاد نمیکند و نیاز به بیهوشی و اتاق عمل هم ندارد. در ضمن در صورت عود بیماری به کرات قابل انجام است.

آیا بیماری ویروس HPV ممکن است عود کند؟

بله عود زیاد دیده میشود. عود بیشتر در بیمارانی دیده میشود که تعداد بسیار زیاد زگیل تناسلی و یا اندازه زگیل بزرگی دارند. میتوان بدون هیچ خطری چندین بار برای بیمار کرایوتراپی انجام داد و خطری هم ندارد.

 

سوالات متداول زگیل تناسلی و راه های درمان آن :

 

 • پماد زینک اکساید رو چند روز بعد از کرایوتراپی زگیل تناسلی استفاده کنیم؟

استفاده از این پماد فقط برای کاهش درد و سوزش ناشی از کرایوتراپی زگیل تناسلی است در نتیجه فقط در ساعات ابتدایی کرایوتراپی زگیل تناسلی استفاده شود کافیست.اما استفاده از آن بر روی زخمهای محل عمل در روزهای بعد ضرری هم ندارد.

 • آیا بعد از کرایوتراپی  زگیل تناسلی می توان حمام رفت؟

استحمام بعد از کرایوتراپی زگیل تناسلی کاملا آزاد است.حتی توصیه من بر این است که بیمار هر روز استحمام کند و روی محل عمل را با صابون شستشو دهد.

 • چه مدت بعد از کرایوتراپی زگیل ها می افتند؟

زمان دقیقی را نمیتوان برای همه بیماران تعیین کرد اما معمولا طی 10 روز زگیل های تناسلی ناپدید میشوند.

 • درد و سوزش بعد از کرایو تراپی زگیل تناسلی طبیعی است؟

درد و سوزش محل عمل معمولا چند ساعت بیشتر طول نمیکشد و روزهای بعد عمل بیمار دردی ندارد.

 • برای پیشگیری از زگیل تناسلی چه داروهایی استفاده کنم؟

برای پیشگیری دارو زیاد کمک کننده نمیباشد بلکه رعایت دقیق اصول بهداشتی باعث پیشگیری میشود، البته داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی بدن میتواند مفید واقع شود.

 • آیا زگیل تناسلی درمان قطعی دارد؟

بله با کرایوتراپی میتوان زگیل تناسلی را از بین برد و با تقویت سیستم ایمنی و رعایت بهداشت ویروس آن از بدن خارج میشود.

 • قارچ ها و داروهای تبلیغاتی بر روی زگیل تناسلی موثر است؟

بله تاثیر نسبی دارند اما گاهی بعضی افراد سودجو به حق ویزیتهای گزاف آن را به فروش میرسانند.واقعیت اینست که موثرترین نوع این داروها هم حق ویزیت خیلی بالایی ندارند و نباید فریب تبلیغات دروغین را خورد.

 • چه زمانی واکسن زگیل تناسلی بزنیم؟

زمان ایده آل برای تزریق واکسن همچون بسیاری کشورهای پیشرفته دنیا زیر 10 سالگی در پسرها و دخترها است، اما تا سن 26 سالگی هم میتوان واکسن زگیل تناسلی را تزریق کرد و از منافع آن بهره برد .

 • فرق واکسن خارجی و ایرانی  زگیل تناسلی چیست؟

واکسن های ایرانی دو ظرفیتی هستند و انواع سرطانزای 16 و 18 را پوشش میدهند.در حالی که واکسنهای خارجی 4 و 9 ظرفیتی هستند و علاوه بر 16 و 18 انواع دیگر را هم پوشش میدهد.اما بدلیل کمیاب بودن واکسن خارجی توصیه بر مصرف انواع ایرانی است.خصوصا که وقتی به شکل قاچاق وارد میشود ممکن است زنجیره سرمای واکسن رعایت نشده باشد و واکسن بی تاثیر شود.

 • آیا به غیر از روابط جنسی زگیل تناسلی از راه دیگری هم منتقل می شود؟

بیش از 90 درصد بیماران ما از راه جنسی مبتلا شده اند اما مواردی را هم داشته ایم که بیمار سابقه هیچ تماس جنسی نداشته و درگیر زگیل تناسلی شده است مثلا بر اثر استفاده از لباس زیر شخص دیگر و یا تیغ مشترک و همینطور لیف حمام مشترک با دیگری .

 • آیا بلافاصله بعد از کرایوتراپی زگیل تناسلی میتوان رابطه جنسی برقرار کرد؟

انجام رابطه جنسی محافظت نشده باید تا 6 ماه از بروز آخرین زگیل تناسلی به تعویق انداخته شود و طی این شش ماه فرد باید هم از کاندوم و هم از شورت زیپدار در حین سکس استفاده نماید تا هیچ ناحیه ای از پوست تناسلی با فرد مقابل تماس نداشته باشد.

 

 

 

14 Comments

 1. ندا گفت:

  سلام
  من پارسال تست hpv مثبت شد و ۳۶ و ۵۹ رو داشتم
  دائما فکر میکردم به خاطر ویتامین هایی که میخوردم روند بهبودی دارم ولی متاسفانه امسال که تست دادم متوجه شدم اون دو تا نوع رو ندارم ولی نوع ۱۶ رو دارم . به شدت استرس گرفتم و ناراحتم دائما احساس میکنم که دیگه درمان نمیشم ،

  • مجتبی عاملی گفت:

   سلام قطعا که بالا بردن سطح ایمنی باعث بهبودی بیماری زگیل تناسلی خواهد شد اما این به تنهایی کافی نیست.باید حتما زگیل تناسلی با کرایوتراپی سوزانده شود.تا زمانی که زگیل تناسلی بر روی ناحیه تناسلی باقی بماند ویروس هم از بدن نمیرود.

 2. Meysam گفت:

  بابت راهنمایی که کردین متشکرم آقای دکتر

 3. علی گفت:

  بادرودخدمت جناب دکترعاملی عزیز.بنده علی از استان خوزستان رامهرمز چند هفته ای علائم ناخوشاینده در الت تناسلی مشاهده کردم ک با توجه باضهارات شما ب مانند زگیل یا کلم نمایان شده ک روزانه بتعدادش اضافه تر میشود.سوالم اینه ک آیا این ضایعه خوش خیم یا بدخیم و ایا برای شریک زندگیم مشکل ساز خواهد شد و درمان قطعی وجود دارد .با سپاس فراوان خواهشا بنده را راهنمایی فرمائید

  • دکتر مجتبی عاملی گفت:

   با سلام علی آقای عزیز
   زگیل تناسلی واگیردار است و حتی از طریق کاندوم هم منتقل میشود. بنابراین رابطه جنسی شما با شریک زندگیتون تحت تاثیر قرار میگیره. بله برای راه درمان زگیل تناسلی حتما به پزشک متخصص اورولوژی مراجعه نمایید.

 4. عیوضی گفت:

  ببخشید سوالم اینه تبخال تناسلی همون زگیل تناسلیه یا متفاوته؟؟ من حدود ۲ سال پیش ضایعات قرمزی اطراف مقعدداشتم،البته قبل از ظاهر شدن ضایعات،احساسی شبیه شقاق داشتم بعد از یک هفته هم در هان و هم در ناحیه مقعد دچار ضایعات شدم دکترم خیلی خونسرد گفتن تبخال تناسلیه و ی سری قرص مثل زینک و ویتامین دادن و من خیلی زود خوب شدم از برخورد دکتر من فک کردم ی بیماری سطحی مثل تبخال دهانه و استرس ک نگرفتم هیچ تازه خیالمم راحت شد ک چیزی نیست

  • مجتبی عاملی گفت:

   سلام ببینید زگیل تناسلی و تبخال تناسلی دو بیماری کاملا متفاوت هستند.تبخال تناسلی همانطور که همکارمان به شما گفته اند مثل تبخال لب هست و خطر سرطانزایی ندارد اما زگیل تناسلی خطر سرطان دارد

 5. hasan گفت:

  سلام دکتر ..بنده به زگیل تناسلی دچار شدم تعدادشم بیشتر شده …حتی سمت معقد هم سرایت کرده چکار کنم

  • مجتبی عاملی گفت:

   سلام دوست گرامی
   شما حتما باید برای کرایوتراپی زگیل تناسلی به اورولوژیست مراجعه کنید.
   همینطور که متوجه شدید عدم درمان زگیل تناسلی منجر به افزایش روزافزون آن خواهد شد.

 6. مصطفی گفت:

  من بیش از ۳ سال هست رابطه جنسی نداشتم و الانه با خانمی هستم که باهاشون سکس هم داشتم تا حالا تبخال تناسلی نداشتم الانه بالای آلت تبخال زده
  ایشون قبل بنده سکس نداشتند و علائمی ندارند.
  ممکن است از سکس های قبلی بنده در من مونده باشه و الانه بوجود اومده؟
  اصلا امکان داره مرد از زن تبخال تناسلی بگیرد؟

  • مجتبی عاملی گفت:

   سلام بله ممکنه شما از قدیم ویروس تبخال تناسلی رو داشتید و الان دوباره فعال شده.
   در ضمن تبخال تناسلی هم از زن به مرد و هم مرد به زن قابل انتقال هست

 7. رضا گفت:

  سلام من چند ماه یش موقع اصلاح نواحی آلت تناسلی با ماشین اصلاح یی بریدگی سطحی رخ داد بعد از چند ماه الان در اون ناحیه گوشت اضافه اومده مثل زگیل چه کار باید بکنم الان برای برطرف کردش میشه راهنمایی کنید ممنون

  • مجتبی عاملی گفت:

   سلام گوشت اضافه ای که میفرمایید حتما زگیل تناسلی هست و ربطی به اصلاح موی اون ناحیه نداره.باید برای کرایوتراپی زگیل تناسلی به اورولوژیست مراجعه کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

تماس با ما