درمان سوزش ادرار
سوزش ادرار
شهریور 24, 1398
تنگی مجرای ادرار
شهریور 24, 1398

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی (Genital Wart) بیماری است حاصل ابتلا به ویروس HPV و راه انتقال آن عموما تماس جنسی با فرد مبتلا میباشد.

ویروس HPV چیست؟

تمام انواع زگیل چه تناسلی و چه غیرتناسلی حاصل ابتلا به ویروس HPV میباشند. یعنی زگیلهای نقاط دیگر بدن مثل زگیل دست یا زگیل صورت یا زگیل بدن هم حاصل همین ویروس HPV میباشند. تفاوت این زگیل ها در نقاط مختلف بدن ساب تایپ های ویروس است. مثلا ساب تایپهای 6 و 11 و 16 و18 بیشتر زگیل تناسلی ایجاد میکنند و زگیل های بدن شماره گذاری متفاوت و در نتیجه ساختار ویروس شناسی متفاوت دارند ولی در نهایت تمام اینها همان ویروس HPV هستند.

انتقال زگیل تناسلی

انتقال ویروس HPV معمولا از راه تماس با فرد آلوده است. برای زگیل تناسلی عموما این تماس یک تماس جنسی با خانم یا آقای آلوده به ویروس اچ پی وی است.

نکته مهم در این بین این است که با توجه به محلهای بروز زگیلهای تناسلی استفاده از کاندوم از انتقال بیماری جلوگیری نمیکند. به همین دلیل هم شاید اخیرا انتشار آن در جامعه ما به شدت بیشتر شده است و بخشی از مراجعین مطب اورولوژیست ها را همین بیماران تشکیل میدهند. اما سوال بسیار مهمی که بسیاری از بیماران از متخصص اورولوژی میپرسند راجع به انتقال غیر جنسی بیماری است.
واقعیت این است که انتقال غیرجنسی بیماری کمی نامحتمل است ولی همه ما اورولوژیست ها در مراجعین مطب بیمارانی را میبینیم که بدون هیچ سابقه ای از مقاربت مشکوک دچار شده اند و در بررسی دقیق شرح حال آنها به مواردی مثل استفاده از تیغ خودتراش مشترک یا استخرهای آلوده یا توالت آلوده برمیخوریم. در نتیجه اینکه بگوییم انتقال زگیل تناسلی فقط از راه جنسی است کاملا غلط و مردود است هرچند انتقال غیرجنسی آن بسیار نامحتمل است.

علائم زگیل تناسلی

همانطور که از اسم بیماری پیداست خود را با زگیل هایی در ناحیه تناسلی نشان میدهد. در نتیجه چهره بیماری کاملا واضح است و کاملا به خال و قرمزی و جوش متفاوت است. ضایعه باید حالت برجسته و گوشتی و شکل گل کلمی داشته باشد.
علائم زگیل تناسلی آقایان : معمولا این زگیلها در ناحیه بیخ آلت تناسلی آقایان و دورتادور ریشه آلت به صورت چند تایی دیده میشوند.علائم زگیل تناسلی در خانمها : در خانمها هم این زگیلها روی ناحیه تناسلی و اطراف ورودی واژن دیده میشوند. دیدن و یافتن این ضایعات اصلا کار سختی نیست و نیاز به ابزار خاصی برای تشخیص ندارد.

آیا تعیین نوع ویروس HPV برای همه بیماران لازم است؟

واقعیت این است که تعیین نوع ویروس HPV برای همه الزامی نیست. چرا که این آزمایش خیلی گرانحق ویزیت است (حدود 500 هزار تومان) و ارزش بالینی چندانی خصوصا در آقایان ندارد.
البته موضوع برای خانمها متفاوت است چرا که ساب تایپهای 16 و 18 و برخی ساب تایپ های دیگر برای خانمها سرطانزا میباشند و نیاز به پیگیری و معاینات بیشتری وجود دارد. البته راجع به خانمها هم ذکر این نکته مهم است که بدون توجه به ساب تایپ ویروس اچ پی وی باید سالانه تست پاپ اسمیر بدهند و معاینه بالینی بشوند. در نتیجه در خانمها هم تعیین ساب تایپ تاثیری در پیگیری ندارد. اما در آقایان احتمال ایجاد سرطان بدنبال ابتلا به زگیل تناسلی بسیار بسیار ناچیز است و از این نظر اهمیتی ندارد.

چقدر از ابتلا به این زگیل تناسلی بترسیم؟

واقعیت این است که ترس بیماران ما از ابتلا به بیماری زگیل تناسلی بیش از حد نرمال و واقعی آن است. روزانه بیمارانی را در مطبهای اورولوژی ویزیت میکنیم که چند وقتی هست افسرده و خانه نشین شده اند بدلیل ابتلا به این بیماری و گاهی فقط ترس از ابتلا به این بیماری.

نکات مهمی که باید در نظر بگیرید:

 • این بیماری اصلا شباهتی به ایدز و هپاتیت و بیماریهای خطرناک منتقله جنسی ندارد.
 • اصلا تاثیری بر فرزندآوری ندارد.
 • باعث مرگ و میر نمیشود.
 • کلا بیماری خوشخیمی است و نگرانیها در این مورد بی جهت است.

هرچند بیماران به این راحتی این مطلب را از بهترین اورولوژیست نمیپذیرند چون به قدری در فضای مجازی مطالب منفی و ترس آور راجع به این بیماری مطالعه کرده اند که به این راحتی قانع نمیشوند.

آیا بهبود خودبخودی هم دارد؟

پاسخ خیر میباشد. حتما باید درمان مناسب برای این بیماری انجام شود. بهبود خودبخودی تقریبا غیرممکن است. بلکه روز به روز به تعداد و اندازه زگیلها افزوده میشود. در نتیجه تاخیر در مراجعه به اورولوژیست جایز نیست.

بهترین درمان زگیل تناسلی چیست؟

بهترین درمان بسته به دفعات عود و اندازه ضایعه و تعداد زگیلها متفاوت است. از نظر ما اورولوژیستها بهترین درمان کرایوتراپی است که عموما به اسم فریز ضایعه شناخته میشود.

کرایوتراپی زگیل تناسلیکرایوتراپی زگیل تناسلی

کرایوتراپی چیست؟

این روش به راحتی و به سرعت در حد 5 دقیقه در مطب قابل انجام است و هزینه زیادی هم برای بیمار نسبت به روشهای دیگر ندارد.

در این روش درمان با نیتروژن مایع که دمایی حدود منفی 180 درجه سانتیگراد دارد ضایعه در حد 5 ثانیه فریز میشود و بعد چند روز خودبخود می افتد.

خوبی روش کرایوتراپی این است که مثل لیزر بخاری تولید نمیکند. بخارات حاصل سوزاندن با لیزر به راههای هوایی پزشک اورولوژیست و بیمار وارد میشود و ممکن است ریه فرد درگیر این بیماری شود. البته از روش های درمان ویروس HPV میتوان به محلولهای پدوفیلین با غلظت های مختلف اشاره کرد که چون ممکن است بیمار بیش از حد و یا کمتر از حد مورد نیاز مصرف نماید توصیه نمی شود. عموما برای ضایعات تکی که حجم زیادی ندارند میتوان از این محلول استفاده کرد.

آیا برای کرایوتراپی نیاز به بیهوشی و اتاق عمل هست؟

پاسخ خیر میباشد. قبلا هم اشاره شد که اورولوژیست خوب به راحتی و در 5 دقیقه در مطب میتواند زگیلها را کرایوتراپی کند. این عمل جراحی با بیحسی موضعی در حد اسپری لیدوکائین قابل انجام است. درد زیادی برای بیمار ایجاد نمیکند و نیاز به بیهوشی و اتاق عمل هم ندارد. در ضمن در صورت عود بیماری به کرات قابل انجام است.

آیا بیماری ویروس HPV ممکن است عود کند؟

بله عود زیاد دیده میشود. عود بیشتر در بیمارانی دیده میشود که تعداد بسیار زیاد زگیل تناسلی و یا اندازه زگیل بزرگی دارند. میتوان بدون هیچ خطری چندین بار برای بیمار کرایوتراپی انجام داد و خطری هم ندارد.

5 Comments

 1. ندا گفت:

  سلام
  من پارسال تست hpv مثبت شد و ۳۶ و ۵۹ رو داشتم
  دائما فکر میکردم به خاطر ویتامین هایی که میخوردم روند بهبودی دارم ولی متاسفانه امسال که تست دادم متوجه شدم اون دو تا نوع رو ندارم ولی نوع ۱۶ رو دارم . به شدت استرس گرفتم و ناراحتم دائما احساس میکنم که دیگه درمان نمیشم ،

 2. Meysam گفت:

  بابت راهنمایی که کردین متشکرم آقای دکتر

 3. علی گفت:

  بادرودخدمت جناب دکترعاملی عزیز.بنده علی از استان خوزستان رامهرمز چند هفته ای علائم ناخوشاینده در الت تناسلی مشاهده کردم ک با توجه باضهارات شما ب مانند زگیل یا کلم نمایان شده ک روزانه بتعدادش اضافه تر میشود.سوالم اینه ک آیا این ضایعه خوش خیم یا بدخیم و ایا برای شریک زندگیم مشکل ساز خواهد شد و درمان قطعی وجود دارد .با سپاس فراوان خواهشا بنده را راهنمایی فرمائید

  • دکتر مجتبی عاملی گفت:

   با سلام علی آقای عزیز
   زگیل تناسلی واگیردار است و حتی از طریق کاندوم هم منتقل میشود. بنابراین رابطه جنسی شما با شریک زندگیتون تحت تاثیر قرار میگیره. بله برای راه درمان زگیل تناسلی حتما به پزشک متخصص اورولوژی مراجعه نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

تماس با ما
Call Now Buttonرزرو وقت : 26210162-021