مراقبت های بعد از خروج دبل جی (جراحی بسته سنگ کلیه)

ناتوانی جنسی
ناتوانی جنسی
تیر 22, 1398
مراقبت بعد از دبل جی

مراقبت های بعد از خروج دبل جی

پس از جراحی های بسته سنگ کلیه که شامل جراحی های : TUL ،PCNL و RIRS میباشد خیلی از اوقات برای بیمار سوند داخلی کلیه (دبل جی) تعبیه میشود که خیلی از اوقات برای بیماران علائمی را ایجاد میکند که نگران میشوند. در زیر به این موارد اشاره میکنیم:

 1. بیمارانی که دبل جی دارند تا زمانی که این دبل جی مجددا در اتاق عمل خارج شود حتما خون در ادرار خود میبینند و این میزان خون به هیچ وجه منجر به کم خونی نمیشود و خطری ندارد. فقط در صورت دفع خون غلیظ به پزشک اطلاع دهید.
 2. بیمارانی که دبل جی دارند حتما علائم سوزش ادرار و تکرر ادرار را تجربه خواهند کرد که در صورتی که بیش از حد آزاردهنده باشد میتوانند با مراجعه به پزشک درمان دارویی دریافت کنند.
 3. بیمارانی که دبل جی دارند حتما در پایان ادرار کردن و گاهی به صورت ناگهانی دچار دردپهلو خواهند شد که کاملا طبیعی است.
 4. تا زمانی که دبل جی در کلیه شماست از فعالیتهای شدید ورزشی اجتناب نمایید هرچند که پیاده روی و فعالیتهای روزمره زندگی هیچ خطری ندارد.
 5. حتما پس از جراحی سنگ کلیه مصرف مایعات را افزایش دهید.
 6. در صورتی که دچار تب شدید حتما بلافاصله به جراح اورولوژیست خود مراجعه نمایید.
 7. سوند داخلی کلیه (دبل جی) فقط برای زمان محدودی تعبیه شده است پس فراموش نکنید که حتما برای خروج دبل جی به جراح خود مراجعه کنید. موارد زیادی از فراموشی دبل جی گزارش شده است که منجر به آسیب کلیه شده است.
 8. دبل جی معمولا برای یک ماه در کلیه قرار داده میشود. البته بر اساس نظر پزشک معالج این زمان از 2 هفته تا 3 ماه هم متغیر است و بعضی انواع خاص از دبل جی سالانه تعویض میشوند.
 9. پس از عمل های بسته سنگ کلیه و یا پس از درآوردن دبل جی (سوند کلیه) ممکن است تا چند روز درد پهلو داشته باشید که کاملا طبیعی است و باید از داروی ضد درد استفاده نمایید.
 10. از مصرف آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک برای دوره بعد از عمل جراحی غافل نشوید.
 11. انجام فعالیتهای جنسی بعد از عمل جراحی سنگ کلیه بلامانع است.

5 Comments

 1. مهدی گفت:

  سلام وقت بخیر پنج روز پیش دبل جی رو از حالب چپم خارج کردن الان همچنان دردوسوزش دارم دقیقا در انتهای حالب جایی که وارد مثانه میشه
  حدود دوسال پیش برای حالب راست این عمل انجام شد بنظرم کمتر اذیت شدم
  بنظرتون این دردو سوزش بعد پنج روز طبیعیه
  ضمنا فشار ادرارم نسبت به قبل کمتر شده حدود بیست تا سی درصد کم شده این طبیعیه ؟
  ممنون از اینکه پاسخ منو میدین

  • مجتبی عاملی گفت:

   سلام تا یه هفته بعد خروج دبل جی هم این علایم طبیعی هست
   کلا هم داشتن دبل جی هم برداشتن اون با درد و خونریزی هایی همراه هست

 2. عبدی گفت:

  باسلام
  یک هفته است عمل tul انجام دادم و استنت حالب برام گذاشتن خونریزی در ادرار دارم و درد شدید پهلو امونمو بریده ولی تو سایت مطلب واضحی برای دلایل اون پیدا نکرده بودم تا اینکه مطلب دکتر عاملی رو خوندم و شفاف توضیح داده شد و از نگرانی درامدم ممنون از مطلب سودمندتون.

  • مجتبی عاملی گفت:

   سلام خدا رو شکر که این مطلب مفید واقع شد.
   کلا دبل جی باعث اذیت فراوانی میشه اما بسیار برای کلیه سودمند هست
   در نتیجه می ارزه که سختی های اون تحمل بشه

 3. محمدی گفت:

  سلام. وقت بخیر. من یک سال پیش برای سنگ 6 میلی در حالب راست عمل tul انجام دادم و لوله دبل جی قرار داده شد. بعد از برداشتن دبل جی هنوز بعد از گذشت یک سال در کلیه راستم احساس درد دارم. این درد، شبیه درد زمان هایی است که سنگ کلیه داشتم. (قبلا چنین بار دچار سنگ کلیه شده ام). چندروز پیش سونوگرافی انجام دادم اما سنگی نبود. علت این دردهای گاه و بیگاه بعد از گذشت یک سال چیست؟ این درد گاهی به مدت چندساعت طول می کشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

تماس با ما