بیماری سوزاک
سوزاک
خرداد 27, 1399
جراحی بسته سنگ کلیه
جراحی سنگ کلیه ( بسته و لیزری )
خرداد 27, 1399
کجی آلت تناسلی

کجی آلت تناسلی

آشنایی با مشکل کجی آلت تناسلی و انواع آن

مشکل کجی آلت تناسلی بیماری شایعی نمیباشد. دو نوع خمیدگی دستگاه تناسلی در مردان شناخته شده است. یک نوع مادرزادی میباشد و فرد در سنین جوانی و بعد بلوغ متوجه این کجی میشود. این بیماران اکثرا طول آلت مناسب و نرمالی دارند و فقط در موقع نعوظ در آلت تناسلی فرد انحنا ایجاد میشود.

نوع دیگری از این کجی آلت تناسلی در سنین بالاتر و میانسالی و بالاتر ایجاد میشود. این نوع اخیر معمولا بر اثر ضربات ناشی از سکس و حین سکس به مرور ایجاد میشود. در بعضی مقالات انجام سکسهای خشن و با پوزیشنهای نامتعارف علت کجی آلت ذکر شده است، چون باعث شکستگی آلت تناسلی هم میشود.

گاهی بر اثر ختنه اشتباه که اتفاقا در کشور ما هم رایج است رخ میدهد. برداشتن زیاد پوست در هنگام ختنه از یک طرف آلت باعث خم شدگی آلت شده و درمان آن هم مستلزم جراحی و آزادسازی این پوست میباشد.

بیماران با کجی شدید آلت با مشکل در هنگام نزدیکی به اورولوژیست مراجعه میکنند. گاهی این کجی آلت به قدری زیاد است که امکان دخول برای بیمار فراهم نمیشود.

 

آیا کجی آلت تناسلی همان بیماری پِیرونی است؟

در موارد کجی غیر مادرزادی که در سنین بالای 50 سال هم معمولا ایجاد میشود بیمار از درد آلت در حین نعوظ هم شکایت دارد. اغلب این بیماران مبتلا به بیماری پلاک پیرونی میباشند و این پلاک حاصل رسوب کلسیم در جسم آلت میباشد.

در محل این رسوبات در حالت غیرنعوظ یک جسم سفت زیر پوست آلت به دست میخورد چیزی شبیه یک سنگ کوچک. در هنگام نعوظ دقیقا در محل همین جسم سنگ مانند تنه آلت نازکتر شده و انگار کمر باریکی پیدا میکند.

پلاک پیرونی در بیمارانی که مبتلا به دیابت هستند بزرگتر و شدیدتر است. بیماران مبتلا به پلاک پیرونی حتی در نعوظهای شبانه بین خواب هم با درد آلت بیدار میشوند.

 

خمیدگی آلت تناسلی مادرزادی و ارتباط آن با بیماری هیپوسپادیاس

اما بیماران جوانی که خمیدگی دستگاه تناسلی در مردان دارند این کجی بدون درد است و به ندرت مشکلی برای نزدیکی پیدا میکنند. بسیاری از این بیماران نیازی به درمان نخواهند داشت.

اما نکته بسیار مهمی راجع به معاینه این بیماران وجود دارد و آن هم اینکه باید نوک مجرا به دقت توسط بهترین متخصص اورولوژی معاینه شود. چون گاهی این کجی آلت تناسلی مادرزادی همراه با بیماری هیپوسپادیاس میباشد.

بیماری هیپوسپادیاس یعنی اینکه خروجی مجرای ادراری پایینتر از محل نرمال خود قرار گرفته است و بر روی شکم آلت تناسلی باز میشود. در مواردی که کجی آلت تناسلی همراه با هیپوسپادیاس باشد قطعا نیاز به جراحی خواهد داشت.

 

درمان کجی آلت تناسلی

درمان کجی آلت تناسلی توسط اورولوژیست

 

روش درمان کجی آلت تناسلی در مردان

درمان خمیدگی آلت در سنین بالا و بیماری پلاک پیرونی معمولا با تزریق داروهای مختلف در آلت تناسلی توسط متخصص اورولوژی خوب انجام میشود. البته اثربخشی این داروها هم 100 درصدی نیست و گاهی بیماران به این درمان پاسخ نمیدهند.

اگر پلاک پیرونی باعث عدم نعوظ کامل شده باشد و یا امکان نزدیکی را از بیمار سلب کرده باشد باید عمل جراحی انجام شود. در ایران این عمل نوع جراحی معمولا توسط اورولوژیست تهران انجام می پذیرد. بدلیل ماهیت پیچیده بیماری و عوارض احتمالی عمل جراحی باید تا حد امکان جراحی را به تعویق انداخت.

در موارد کج بودن آلت جوانان که معمولا ماهیت مادرزادی هم دارد اکثر اوقات نیاز به جراحی نمیشود. اما اگر فرد برای انجام نزدیکی مشکل در دخول دارد باید عمل جراحی برای اصلاح این کجی دستگاه تناسلی انجام شود.

* در نهایت نکته مهم در درمان موارد کچ بودن دستگاه تناسلی در مردان میزان تاثیر خمیدگی بر نزدیکی فرد است. وقتی نزدیکی فرد بدون هیچ مشکلی قابل انجام است لزومی بر عمل جراحی نیست. اما پیشنهاد ما مراجعه به دکتر مجتبی عاملی اورولوژیست تهران برای دریافت مشاوره است، چرا که برای تشخیص و درمان این بیماری در ایران می بایست به متخصص اورولوژی تهران مراجعه کرد.

13 Comments

  1. مهرداد گفت:

    سلام ببخشید در معاینات پزشکی ارگان های نظامی کجی آلت تناسلی کمتر از 30 درجه باعث رد شدن فرد میشود؟

  2. حمید گفت:

    سلام آقای دکتر
    ۵۱ ساله هستم
    چند ماهیه متوجه انحنا آلت به سمت راست شدم و رو به زیاد شدن و همچنین به سمت پایین شده.
    و اخیرا در هنگام نعوظ دردناک میگردد.
    ضمنا از لحاظ طول و قطر نیز با کاهش روبرو شدم.
    زود انزالی هم مزید بر علته.
    البته بهمن ۹۷ متوجه کبد چرب شدم و در عرض یکسال حدود ۲۵ کیلو وزن کم کردم و الان بین ۱۰۷ تا ۱۰۹ متغیره و مرداد ۹۹ بعلت رژیم کاهش وزن صفرام سنگ آورد و مجبور به جراحی کیسه صفرا شدم که این عارضه نمود بیشتری پیدا کرد.
    البته بعلت مشکلات کاری و معیشتی و عصبانیت گاه و بی گاه زیاد تمایلی به نزدیکی ندارن.

    • مجتبی عاملی گفت:

      سلام مشکل شما احتمال زیاد پلاک پیرونی هست و باید جهت درمان حضورا مراجعه کنید.بیماری خطرناکی نیست پلاک پیرونی اما پیشرونده و آزاردهنده است

  3. علی گفت:

    سلام.من ۱۸ سالم هست و چند سالی هست که متوجه شدم آلتم انحنا داره.سوال واسم پیش اومده که نمی‌دونم آیا این مادر زادی هست یا اکتسابی هست.میخواستم بپرسم آیا این واسم مشکلی ایجاد می‌کنه در آینده و آیا باید عمل بشه یا خیر ؟
    و اینکه آیا این کجی بیشتر هم میشه یا نه؟
    چند سالی هست متوجه اش هستم.
    در حالت نعوظ انحراف به چپ داره.

  4. سلام علیکم
    وقتتون بخیر : دستگاه تناسلی بنده رو به پایین خم شده و قدرت انچنانی ندارد…..راهی برای درمانش هست؟

    ۲۴ سالمه

    • مجتبی عاملی گفت:

      سلام در این سن معمولا مادرزادی هست.اگر انحنا کمتر از 30 درجه باشه مشکلی ایجاد نمیکنه و ما اورولوژیستها عمل جراحی نمیکنیم.اما اگر کجی آلت بیشتر از این باشه احتمال زیاد باید جراحی بشه.

    • مجتبی عاملی گفت:

      بله با جراحی آلت تناسلی میشه کجی آلت رو اصلاح کرد

  5. پوریا گفت:

    سلام جوانی 23 ساله و مجرد هستم و آلتم کج هست اما نمیدونم مشکلم حل میشه یا نع و از نظر روحی دچار مشکل شدم ممنون میشم راهنمایی کنید.

  6. مجتبی عاملی گفت:

    سلام در این سن معمولا مادرزادی هست.اگر انحنا کمتر از 30 درجه باشه مشکلی ایجاد نمیکنه و ما اورولوژیستها عمل جراحی نمیکنیم.اما اگر کجی آلت بیشتر از این باشه احتمال زیاد باید جراحی بشه.

  7. Ali گفت:

    سلام جناب دکتر
    خسته نباشید
    اگر آلت انحرافی داشته باشه که نیاز به عمل جراحی داشته باشد ، اما عمل جراحی رو به تعویق انداخت ، مشکلی پیش میاد ؟
    دیر تر عمل انجام بشه

    • مجتبی عاملی گفت:

      سلام خیر معمولا تاخیر در جراحی خطری ندارد اما این برای کجی های مادرزادی صادق است.اگر کجی آلت بدلیل پلاک پیرونی باشد نباید به هیچ وجه به تاخیر انداخته شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

تماس با ما